Grafomotorika a vizuomotorika jsou jedním z důležitých kritérií při posuzování způsobilosti k zahájení školní docházky. Dobře rozvinutá grafomotorika a vizuomotorika jsou podmínkou, podkladem pro psaní. Grafomotorická neobratnost se často odráží v tempu psaní, které je oproti vrstevníkům sníženo. Psaní tak odčerpává mnoho energie, která potom nezbývá na obsah psaného a tím se také zvyšuje chybovost.
Cílem diagnostiky dítěte v období před nástupem do školy je odhalit nevyzrálost a oslabení v oblasti grafomotoriky.
Kresba
Kresba poskytuje informace o celkové vývojové úrovni jemné motoriky, grafomotoriky a vizuomotoriky, o zrakovém a prostorovém vnímání, ale také o emocionalitě dítěte, jeho vztazích a postojích.
Kresba postavy
Postava by měla obsahovat všechny části těla, trup by měl být uzavřený a napojený na hlavu. Hlava by měla mít všechny obličejové části, uši a vlasy. Na rukou by mělo být pět prstů, na nohách boty, nebo také prsty.
Končetiny jsou stále asi u 40% dětí zobrazovány jednodimenzionálně, přibližně 60% dětí kolem 6 roku věku kreslí nohy a ruce dvoudimenzionálně.
Postava by měla mít správné poměry jednotlivých částí.
Kresba domu
Na kresbě domu se pozná, zda je dítě schopné nakreslit šikmou čáru, změnit směr šikmé čáry (střecha), smyčky (kouř). Sleduje se také, zda obdelník, nebo čtverec je kreslen jednotažně.
Grafomotorické schopnosti a dovenosti
Smyčky
Kreslení smyček je podmínka pro úspěšné psaní. Smyčky jsou pro dítě náročné na uvědomování si směru vedení čáry, souvisí to s rozvojem prostorové orientace.
Zuby
Kreslení zubů předpokládá zvládnutí šikmých čar a změny směru vedení čáry. Pokud dítě nedokáže v jednom pohybu změnit směr (ruku pozastavit a nezvedat) a pokračovat v čáře, pak zuby nejsou špičaté, ale zakulacené.
Horní oblouk s vratným tahem
Je to vrcholná schopnost dítěte předškolního věku.
Vizuomotorický test
Aby dítě mohlo psát, musí být schopno souhry mezi okem a rukou – vizuomotorické koordinace. Úroveň vizuomotoriky se posuzuje na jednotažných cvicích, kdy je stanoveno kudy vede stopa. Provedení by mělo být plynulé a jednotažné.
Formální provedení kresby
Sledují se pracovní návyky při kreslení – držení těla, držení psacího náčiní, postavení ruky, uvolnění ruky, tlak na podložku, plynulost a způsob vedení čar.
Lateralita ruky a oka
V předškolním věku by již mělo být rozhodnuto, kterou rukou bude dítě psát. V případě zkřížené laterality je potřeba zaměřit se na rozvoj vizuomotoriky, pravolevé orientace a prostorového vnímání.
Závěr
Na základě diagnostiky se může odhalit nevyzrálost nebo oslabení v oblasti grafomotoriky. Rodičům takového dítěte doporučuji nápravný grafomotorický program.
Marta Veselá
Mobil: 775 56 00 44
Mgr. Martina Simonidesová
Mobil: 777 11 22 11
martina.simonidesova@gmail.com